O zaangażowaniu burmistrza Mszczonowa w przekonywanie mieszkańców gminy do sprzedaży gruntów na cele niektórych planowanych inwestycji słyszeliśmy od dawna. Do naszej redakcji dotarł materiał prasowy, pozwalający nam zilustrować takie działania. Otrzymaliśmy bowiem nagranie dwóch rozmów telefonicznych burmistrza Józefa Grzegorza Kurka z jednym z mieszkańców gminy, który posiada nieruchomość we Wręczy w obszarze planowanej inwestycji „Park of Poland”.
Na pierwszym z dwóch dostarczonych nam nagrań burmistrz stara się umówić trójstronne spotkanie z udziałem właściciela gruntu i pana Jerzego Klaty, odpowiedzialnego za skupywanie gruntów na rzecz inwestora „Park of Poland”. Z treści rozmowy możemy wywnioskować, że nie jest to pierwszy telefon burmistrza Kurka do mieszkańca. Na spotkaniu burmistrz ma zamiar przekonać mieszkańca, że ten na pewno dogada się z panem Klatą i „będzie miał lepiej”. Zwracają uwagę dwie rzeczy – po pierwsze w rozmowie pada nawiązanie do faktu, że zięć mieszkańca otrzymał od burmistrza miejsce targowe na rynku, a po drugie – burmistrz wydaje się zaniepokojony faktem, że ktoś mógłby podsłuchać rozmowę, i usilnie unika podania jakichkolwiek bliższych szczegółów tematu planowanego spotkania.
Sprawa wyjaśnia się nieco w drugiej rozmowie. Burmistrz, niezadowolony z faktu, że mieszkaniec odmawia podpisania aktu notarialnego, dzwoni z pretensjami. Naciska na mieszkańca, między innymi ostrzegając, że jego grunt zostanie ogrodzony przez inwestora. Kiedy mieszkaniec nie wytrzymuje i zaczyna wyrzucać burmistrzowi, że ten od dwudziestu ośmiu lat utrudnia mu życie i działa na szkodę gminy, burmistrz powołuje się na wcześniejszą rozmowę, w której zostało uzgodnione, że mieszkaniec dogada się z inwestorem w sprawie sprzedaży nieruchomości, jeżeli jego zięć otrzyma od burmistrza „papier ze zgodą”. Burmistrz zarzuca właścicielowi gruntu, że ten nie dotrzymuje słowa i nie chce realizować transakcji, mimo iż zgoda została udzielona.
Skrót obydwu rozmów telefonicznych publikujemy poniżej (usunęliśmy z nagrania fragmenty nieistotne dla tematu niniejszego artykułu):
Nie pokusimy się w tym miejscu o analizę legalności udzielania jakichkolwiek zgód w celu skłonienia do sprzedaży gruntu – przekracza to bowiem nasze kompetencje. Bardziej niepokoi nas zresztą coś innego – jeżeli w Mszczonowie papiery i zgody wydawane są w zamian za sprzedaż nieruchomości pod prywatne inwestycje, to czy możliwe jest również pozbawianie takich papierów (lub niesłuszna odmowa ich udzielenia) ze względu na odmowę sprzedaży? Innymi słowy – czy żeby zięć mieszkańca w ogóle mógł otrzymać „papier” od burmistrza, konieczne było wyrażenie zgody na sprzedaż lub zamianę gruntu pod inwestycję „Park of Poland”? I kto w takim przypadku ustala warunki transakcji? Na nagraniu słyszymy, że mieszkaniec nie jest szczególnie zadowolony z propozycji inwestora. Dlaczego więc burmistrzowi zależy na przekonaniu mieszkańca, że transakcja będzie dla niego jednak korzystna?
Pytamy burmistrza
Zażądaliśmy pisemnych wyjaśnień od burmistrza Kurka. Po pierwsze byliśmy ciekawi odpowiedzi na wprost zadane pytanie, czy burmistrz prowadzi lub prowadził w przeszłości działalność polegającą na indywidualnym przekonywaniu poszczególnych właścicieli do sprzedaży gruntów, na których ma być realizowana inwestycja „Park of Poland” oraz czy burmistrz uczestniczy w indywidualnych spotkaniach inwestora z właścicielami gruntów w celu omówienia szczegółów takich transakcji.
Po drugie – zapytaliśmy o zasady przydziału i odbierania miejsc targowych na rynku oraz czy od zasad tych w roku 2015 odstępowano w indywidualnych przypadkach. Interesowało nas również, jak burmistrz odpowie na pytanie, czy przydział lub pozbawienie miejsca targowego był w ubiegłym roku w indywidualnych przypadkach uzależniany od zgody handlującego na sprzedaż gruntu pod inwestycję „Park of Poland”.
W pierwszej kwestii uzyskaliśmy następującą odpowiedź:
Burmistrz Mszczonowa uczestniczył w spotkaniach informacyjnych z udziałem mieszkańców gminy i przedstawicieli firmy zainteresowanej zrealizowaniem parku rozrywki, na których potencjalny inwestor prezentował założenia tej inwestycji i związane z tym uwarunkowania. Burmistrz, w miarę posiadanej wiedzy i kompetencji, odpowiadał też na indywidualne zapytania mieszkańców.
Burmistrz nie jest jednak stroną potencjalnych transakcji umów zbycia gruntów, ani też nie jest przedstawicielem indywidualnych mieszkańców i inwestora w prowadzonych przez nich rozmowach. W związku z tym nie zajmował się i nie zajmuje uzgadnianiem warunków transakcji sprzedaży gruntów.
W zakresie spraw związanych z miejscami targowymi burmistrz odesłał nas natomiast do uchwały Rady Miejskiej w sprawie regulaminu targowiska. Poinformował również, że w ubiegłym roku do ratusza wpłynął jeden wniosek o przyznanie miejsca handlowego, który został rozpatrzony pozytywnie.
Poniżej publikujemy treść naszego zapytania i odpowiedź burmistrza Józefa Grzegorza Kurka (pliki PDF):
Zajrzeliśmy do wskazanej nam przez burmistrza uchwały. Rzeczywiście w 2010 roku Rada Miejska uchwaliła obowiązujące aktualnie regulaminy dwóch gminnych targowisk – targowiska przy ulicy Kolejowej w Wymysłowie i targowiska przy ulicy Morelowej w Mszczonowie. Jedyny zapis mający zastosowanie do przyznawania miejsc na obu targowiskach brzmi:
Uprawnionymi do prowadzenia sprzedaży na targowisku są: osoby fizyczne, prawne i jednostki
organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Dodatkowo na targowisku przy ulicy Morelowej w Mszczonowie istnieje możliwość odpłatnej rezerwacji miejsc. Brak jest dalszego szczegółowego uregulowania procedury przyznawania miejsc handlowych. Jedynym przewidzianym powodem utraty miejsca jest natomiast naruszenie regulaminu.
Regulaminy targowisk w Wymysłowie i Mszczonowie publikujemy poniżej (plik PDF):