Zarząd Województwa Mazowieckiego uchwalił projekt Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami, zawierającego m.in. listę planowanych regionalnych i ponadregionalnych inwestycji związanych z przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów. Do planu wpisano „budowę składowiska odpadów niebezpiecznych w tym zawierających azbest w gm. Mszczonów o pojemności 1.700.000 m³”, której inwestorem miałoby być Przedsiębiorstwo Kruszyw Lekkich „KERAMZYT” Spółka z o.o. Umieszczenie inwestycji w WPGO nie przesądza jeszcze, czy i kiedy inwestycja miałaby zostać zrealizowana, umożliwia jednak inwestorowi ubieganie się o wymagane pozwolenia i stosowne dotacje.
Jak poinformowało nas Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, inwestycja została wpisana do projektu WPGO na podstawie ankiety zgłoszeniowej złożonej przez Keramzyt w maju ubiegłego roku. Urząd uwzględnił w planie wszystkie tego typu zgłoszenia ze względu na niewystarczającą pojemność składowisk odpadów zawierających azbest na terenie województwa mazowieckiego.
W ankiecie Keramzyt wskazuje na zamiar dokonania restrukturyzacji i powołania spółki zajmującej się gospodarką odpadami, do której wniesione zostaną nieruchomości Keramzytu w postaci kopalni iłów z wyrobiskiem i zasobem niewydobytych iłów. Do spółki tej Gmina Mszczonów wniosłaby działki o powierzchni ok. 10 ha. Poza tymi dwoma podmiotami, które byłyby udziałowcami spółki, trzecim istotnym udziałowcem byłby NFOŚiGW, który poza wejściem kapitałowym udzieliłby spółce finansowania dłużnego. Poniżej publikujemy treść ankiet zgłoszeniowych Keramzytu:
Kompostownia w Mszczonowie?
W projekcie Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami nie znalazła się natomiast inna duża inwestycja, o której informowaliśmy w kwietniowym numerze, polegająca na budowie zakładu mechaniczno-cieplnego przetwarzania odpadów. Obowiązująca ustawa o odpadach zawiera zakaz lokalizowania nieujętych w WPGO „instalacji przeznaczonych do przetwarzania zamieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz przeznaczonych do składowania pozostałości z sortowania odpadów komunalnych i pozostałości z procesu mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych” (art. 38a ustawy). W gestii Burmistrza Mszczonowa – w porozumieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Warszawie – pozostaje ocena, czy inwestycja, o którą stara się inwestor, powinna spotkać się z odmową wydania decyzji środowiskowej na podstawie powyższego przepisu.
Jeden z naszych Czytelników zauważa, że inwestycja ta – w przypadku jej zrealizowania – będzie wiązała się ze znaczną uciążliwością dla mieszkańców. Inwestor – Bioelektra Development Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dawniej pod nazwą: RDF Warszawa Sp. z o. o. z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim), której wspólnikiem jest m.in. spółka Bioelektra Group SA zajmująca się produkcją głównie kompostu – zamierza przywozić do Mszczonowa 100.000 ton odpadów komunalnych rocznie, co oznacza nawet kilkadziesiąt ciężarówek dziennie. Do tego konieczny będzie odbiór beczkowozami wody technologicznej z procesu osuszania odpadów. Wszystko to znacznie zwiększy ruch w okolicach miasta. Czytelnik zauważa też, że w miesiącach letnich przy takiej liczbie pojazdów będzie się ulatniać duża ilość złowonnych substancji.
Udziałowcem inwestora do niedawna był Michał Paca – prezes spółki Ziemia Polska Sp. z o. o. z Ożarowa Mazowieckiego, która kilka lat temu lokalizowała uciążliwą kompostownię w Guzowie.